نماز جمعه شهرستان

خطبه اول

اعوذ بالله الشیطان الرجیم بسیم الله الرحمن الرحیم؛ بارء الخلائق الاجمعین، ثم صلاة و سلام علی سیدنا و نبینا ابالقاسم محمد (ص) صل  علی علی امیر المؤمنین و صلی علی صدیقة الطاهره فاطمه الزهرا، و علی الحسن و الحسین  سیدی الشباب اهل الجنة و  علی ائمة المسلمین  علی بن الحسین و محمد بن علی، و جعفر بن محمد، و موسی بن جعفر، و علی بن موسی، و محمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و خلف القائم المنتظر (عج) حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک اعوذ بالله سمیع العلیم، من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم؛ یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ.[1] عباد الله اوصیکم نفسی و تقوا الله و لزوم امره و اجتناب معصیته و جهزوا عباد الله فقد نوحی بکم برحیم و تزوجوا خیر الله التقوا.[2]

توصیه به حضار

همه شما خواهران و برادران گرامی وخودم را به تقوا و اخلاص در کار  ونیت، ذکر و یاد خداوند و شکر و سپاس نعمت‌های خداوند، عمل به دستورات الهی، و دوری از گناهان دعوت می‌کنم و از او می‌خواهیم از سربازان بقیة الله اعظم (عج) قرار بدهد.

مناسبت‌های هفته

1.     مناسبت، ارتحال آیت الله العظمی حائری، در 13 ذی القعده  را به شما تسلیت عرض می‌کنم.

2.     شهادت آیت الله مطهری (متفکر بزرگ) است، که شهادت این فرزانه بزرگ انقلاب اعظامی را تسلیت عرض می‌کنم.

3.     روز کارگر: به تمام کارگران عزیز، در صنعت و تولید محصولات در کشور در تلاش هستند و عنوان پرافتخار کارگری را به دوش می‌کشند، تبریک عرض می‌کنم.

پیشرفت کشور متضمن تعهد کارگران

پیشرفت کشور، پیشرفت کشاورزی، صنعت، آموزش، بر دوش کارگران گرامی است که آن‌ها باید با دلسوزی و تلاش بیشتر در صنعت کار بکنند؛ تولیدات کشور را اضافه بکنند. مرغوبیت کالاها را افزایش دهند.

سال انضباط و وجدان کاری

مقام معظم رهبری امسال را سال انضباط و وجدان کاری اعلام کردند. کارگران و کشاورزان ما برای پیشرفت کشور، رشد و ترقی شهر و منطقهٔ خویش، باید امسال را سال کار و تلاش بدانند،البته با نیت الهی برای ترقی کشور اسلامی خودشان همت و تلاش بیشتر داشته باشند.

شخصیت آیت الله مطهری

روز دوشنبه، شهادت حضرت آیت الله مطهری است. من برای نوجوانان و جوانانی که کمتر حوادث و جریانات مهم انقلاب را به یاد دارند؛  خلاصه‌ای از سیرهٔ عملی ایشان را بازگو می‌کنم. مرحوم شهید مطهری؛ از شاگردان امام، آیت الله داماد، طباطبایی بودند. در فقه و اصول شخصیت برجسته‌ای بودند. همچنین در مسائل فلسفی، اعتقادی از چهره‌های کم‌نظیر حوزهٔ قم و دوران معاصر بودند.

شهید مطهری بر فکر اسلامی و بر ذهن جوانان ما، حق بزرگی دارند. ایشان در قم از شخصیت‌های بزرگی بودند واگر زنده می‌ماندند از مراجع بزرگ عالم اسلام می‌شدند. ایشان راحتی و آسایش خود را فدا کردند؛ به تهران آمدند و با مرحوم شهید باهنر و بهشتی برنامه‌ای ریختند؛ در دانشگاه و آموزش پرورش وارد شدند تا فکر اسلامی را ترویج دهند. این فداکاری به خاطر احساس مسئولیت ایشان نسبت به امت اسلامی بود. شهید مطهری از مرزهای فکری، اعتقادی مردم، و همچنین از تفکرات روشن‌فکری غرب زده و مارکسیستی انحرافی جلوگیری کردند. این افکار ابتدا در دانشگاه‌ها وارد می‌شد، و شهید مطهری از همان صف اول مبارزه با این افکار مبارزه می‌کردند.

مبارزه با هجوم افکار انحرافی

در دوره‌ای که ایشان در دانشگاه‌ها بودند مصادف بود با هجوم افکار مارکسیستی؛ و نشر کتاب‌های الحادی و ضد دینی، روشن‌فکری وغرب‌زدگی در کشور اوج گرفته بود. ایشان همانند یک سد در مقابل انحرافات ایستاده بود. در این جهت، هیچ کسی همچون شهید مطهری کار نکرده است، قلم، استواری، فکر عمیق ایشان، تعهد والای او به مبادی دین، از ایشان سدی ساخته بود در مقابل تفکرات اشتباهی که به افکار ملت حمله کرده بودند.

تعبیر امام در مورد شخصیت مرحوم مطهری

تعبیرات امام (ره) در مورد ایشان، کم نظیر بود. امام (ره) تأکید فراوانی بر کتاب‌های ایشان گذاشتند. امروزه، کمتر کسی به دنبال کتاب‌های ایشان می‌رود. جوانان ما در دانشگاه‌ها از کتاب داستان راستان، تا کتاب‌های عمیق فلسفی ایشان، را باید بخوانند و برای آن‌ها قابل استفاده است. خواندن این کتاب‌ها ضامن جلوگیری از انحراف افکار جوانان است.

شهید مطهری، معیار و  شاخص فکر اسلامی

مرحوم مطهری معیار، محک فکر درست بود. ایشان با کتاب‌های مؤثرشان، نقش اساسی در دانشگاه‌ها و انقلاب، یکی از ارکان جمهوری اسلامی بودند؛ ایشان در دانشگاه هم در مقابل مارکسیست‌ها ایستاده بود؛ و هم در مقابل غرب‌زدگانی که  شیفته اروپا و آمریکا بودند. ایشان یک تنه، در مقابل انبوه شبهات و تهاجم‌های فرهنگی ایستادگی کرد. ما همیشه نیاز به این افراد داریم. جوانان ما باید با مطهری‌ها و افکار ناب اسلامی آشنا شوند تا از انحرافات مصون بمانند.

مرحوم مطهری باید به عنوان یک شاخص، محک، معیار در میان تحصیل‌کرده‌های ما باقی بماند.

امیدوارم که از آثار ایشان استفاده مناسبی بکنیم.

روز معلم

مرحوم شهید مطهری یک معلم کامل بود. بنده، یک سال در درس فلسفه ایشان شرکت کردم. بنده اساتید مختلفی دیدم، اما هیچ کس را مثل ایشان، معلم ندیدم. بیان زیبا، حل مسائل، جذب شاگرد، از خصوصیات ایشان بود و وجه تمایز ایشان بود. به حق روز شهادت ایشان را روز معلم نامگذاری کردند.

مطهری الگوی معلمان امروز

معلم‌های ما باید ایشان را الگو و اسوه بگیرند. در شرایط امروز که با تهاجم فرهنگی روبرو هستیم، نیاز به فکر و سازندگی فکری داریم. مطهری در مقابل نوعی تهاجم فکری ایستاد؛ امروز هم ما با نوع دیگری مواجه هستیم. در آن زمان تهاجم فرهنگی، افکار مارکسیستی بود. امروز به شکل دیگری افکار انحرافی وارد شده است. جوانان ما را در دبیرستان‌ها ودانشگاه‌ها به مسائل پوچ و خیالی سوق داده‌اند. معلمان، در مقاطع مختلف باید از مرحوم مطهری درس بگیرند. معلمان نباید نگاه شغلی داشته باشند. معلمی یک ارزش، قداست بزرگ است. حفظ کیان جامعه‌است. تربیت نیرو برای جامعه از این مراکز است.

نقش و رسالت معلمان

نقش و رسالت معلمان، سنگین است. امیدواریم که متوجه مسئولیتشان باشند. اولیا و دانش‌آموزان هم باید توجه به مسائلی که باعث حفظ کشور می‌شود داشته باشند.

ضمن تبریک، از معلمان گرامی می‌خواهم که به این شغل، با نگاه قداست و رسالت نگاه کنند. با الهام از منابع اسلامی و تفکراتی همچون مطهری، فرزندان صالحی برای جامعه تربیت کنند.

تعدادی از فرزندان شاهد، جانباز در نماز شرکت کردند، که به آن‌ها خیر مقدم عرض می‌کنم. امیدوارم که این دانش‌آموزانی که یادگار شهدا و جنگ و جهاد در راه خدا هستند، در تمام صحنه‌های علمی و اجتماعی موفق باشند. امیدوارم جامعهٔ ما بتواند با حفظ آن ارزش‌ها ضمن پیشرفت در مسائل اقتصادی بکند.

دعا

اَللّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفیقَ الطّاعَةِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِیةِ وَ صِدْقَ النِّیةِ وَ عِرْفانَ الْحُرْمَةِ وَ اَکرِمْنا بِالْهُدی وَ الاِسْتِقامَةِ وَ سَدِّدْ اَلْسِنَتَنا بِالصَّوابِ وَ الْحِکمَةِ وَ امْلاَ قُلُوبَنا بِالْعِلْمِ وَ الْمَعْرِفَةِ وَ طَهِّرْ بُطُونَنا مِنَ الْحَرامِ وَ الشُّبْهَةِ وَ اکفُفْ اَیدِینا عَنِ الظُّلْمِ وَ السَّرِقَةِ وَ اغْضُضْ اَبْصارَنا عَنِ الْفُجُورِ وَ الْخِیانَةِ وَ اسْدُدْ اَسْماعَنا عَنِ اللَّغْوِ وَ الْغیبَةِ وَ عَلَی الْمُتَعَلِّمینَ بِالْجُهْدِ وَ الرَّغْبَةِ وَ عَلَی الْمُسْتَمِعینَ بِالاِتِّباعِ وَ الْمَوْعِظَةِ وَ عَلی مَرْضَی الْمُسْلِمینَ بِالشِّفآءِ وَ الرّاحَةِ وَ عَلی مَوْتاهُمْ بِالرَّأْفَةِ وَ الرَّحْمَةِ[3]

خدایا! به ما نیت خالص عنایت بفرما، قلوب ما را به نور ایمان و معرفت خودت منور بفرما، به ما لذت عبودیت خودت بچشان! ما را از آنچه جز تو است، منقطع بفرما! ما را از سربازان خالص خود و اسلام عزیز و بقیة الله اعظم قرار ده! شر دشمنان اسلام به خودشان بازگردان! گرفتاری امت اسلامی را مرتفع بفرما! خدایا مسلمانان عزیز را نجات بده! این انقلاب را از همه آفات مصون بدار! شهدای ما را با شهدای کربلا محشور بفرما! اموات و گذشتگان ما را با اولیاء خود محشور بفرما! مفقودین را به وطنشان باز بگردان! جانبازان گرامی و آزادگان عزیز وخانواده‌های شهدا و همهٔ این  امت اسلام را روز به روز صبر و توفیق واستقامت در راه خود عنایت فرما! خدمتگذاران اسلام به ویژه مقام معظم رهبری را در پناه خود نگهدار! سلام‌های خالص این جمع بزرگوار را به محضر حضرت مهدی (عج) ابلاغ بفرما! بر فرج حضرت مهدی (عج) تعجیل بفرما.

نماز

وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾[4]

خطبه دوم:

آیت الله حائری موسس حوزه علمیه قم

شخصیت‌های بسیار بزرگی در قم پرورش یافته است. از تجدید حیات نوی قم، بازسازی حوزهٔ علمیه قم حدود 70 سال می‌گذرد. مؤسس این شکل جدید حوزهٔ علمیه قم،مرحوم آیت الله حائری بودند. این افتخار بزرگی است که نصیب ایشان شده است.

ایشان ابتدا در اراک مدرسه‌ای را راه اندازی کردند؛ از اراک به قم منتقل شدند(در سال 1340 هـ. ق) و حوزه علمیه قم را پایه‌گذاری کردند. ایشان در ابتدا برای درس خواندن مشکل داشتند. در دوران کودکی به استادشان نفرین می‌کردند به خاطر اینکه حوصله درس خواندن نداشتند. ولی استعداد فراوانی داشتند تا اوج شکوفایی رسیدند. از امتیازات مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری  غیر از استعداد فوق العاده‌ای که داشتند، اخلاص و صفا و صداقت ایشان بود. ایشان در اوایل جوانی، گاهی در مراسم عزاداری اباعبدالحسین (ع) نوحه‌خوانی می کردند. عشق ایشان به امام حسین (ع) از ویژگی‌های خاص ایشان بوده است.

اخلاص و محبت به اهل بیت از دو ویژگی بارز ایشان بود. این دو ویژگی در رفتار و اخلاق ایشان در تمام دوران زندگیشان بارز بود. ایشان در دوران کودکی یتیم شدند. بعد از هجرت نیز به وطن خود برنگشتند.

مرحوم آیت الله حائری(ره) زمانی که در اراک بودند شاگردانی داشتند؛ همچون، اراکی، و حضرت امام و ... بودند. شاگردان ایشان بعد از هجرت، به همراه استاد به قم آمدند. وی در سال 1340 هـ. ق به قم آمدند. 1355هـ.ق به رحمت خدا رفتند. ایشان در حدود 15 سال در قم بودند. (1301هـ.ش به قم آمدند و در ماه ذی القعده، بهمن 1315هـ.ش به رحمت خدا رفتند).

حوادث سیاسی، اجتماعی زمان حائری (ره)

نقطه اصلی کلام، در مورد حوادث سیاسی، اجتماعی زمان ایشان در قم بود. پهلوی در سال 1304هـ.ق روی کار آمد  و رضاخان تاج‌گذاری کرد. و 1320 رضاخان فرار کرد. دوران سلطنت رضاخان در این 16 سال بود. در شهریور 1320 رضاخان فرار کرد. زمانی که فرزندش را آوردند؛  مجبور بود که کارهای پدر را تخطئه کند. حیثیت وکیان سیاسی و استقلال سیاسی ملت ایران و کیان مذهبی این ملت را بر باد داد. البته راه پدر و پسر در یک خط بود ولی در دو شکل و شیوه ظاهر شد. این 16 سال مصادف با تأسیس حوزهٔ علمیه قم بود. در زمانی که اوج  قدرت‌نمایی رضاخان بود، آیت الله حائری حوزهٔ علمیه قم را تأسیس کرد. در این مقطع سیاسی کشور، میتوان به عظمت کار آیت الله حائری پی برد.

رضاخان مهرهٔ استکبار

در دوران رضاخان، سیاستی در جهان  حاکم بود که مذهب را برچینند؛ وهمراه با عصر دین‌زدایی در جهان اسلام بود. بعد از جنگ جهانی دوم و شرایطی بر علیه مذهب و اسلام پدید آمده بود. در کشورهای اسلامی، نقشهٔ واحدی را اجرا کردند تا  دین را از امت اسلامی بگیرند.این دوران مصادف شد با تأسیس حوزهٔ علمیه قم. این کار، کار بسیار مشکلی بود.

در این دوره، آتاتورک در ترکیه بر سر کار آمد و به دین ضربه شدیدی زد. روحانیون را به دریا می‌ریخت. قرآن‌ها را می‌سوزاندند. مظاهر، شعائر دین را از بین می‌بردند. در کشورهای عربی در نقاط مختلف جهان، مزدورهای استکبار همین نقشه را تعقیب می‌کردند. همزمان با این اتفاقات، در ایران نیز چنین اتفاقی افتاد. بین کشورهای اسلامی بر ترکیه و ایران سرمایه‌گذاری بیشتری کردند.

نقشه به این شکل بود که رضاخان دنبال سلطنت بود، بهترین کسی که ذات رضاخان را می‌شناخت، شهید مدرس (ره) بود. رضاخان بعد از رسیدن به سلطنت، آرام آرام، دین زدایی را شروع کرد. فجایع کم نظیری را به وجود آورد. رضاخان مهره‌ای از یک نقشهٔ کامل بر علیه جهان اسلام بود. نقشه‌ای که به محو دین می‌انجامید.

قصاوت شدید رضاخان و پشتیبانی همه جانبه‌ای که از وی برای محو دین شد،از وقایع کم نظیر تاریخ است که در حافظهٔ مردم باقی خواهد ماند.  در آن زمان انقلاب‌هایی در آذربایجان و نقاط مختلف کشور پدید آمد.رضاخان تمام این انقلاب‌ها را سرکوب کرد. علمای بزرگی در این دوران به شهادت رسیدند. نهضت‌های بزرگی به شکست مواجه شدند. شهید مدرس (ره) را به شهادت رساندند. آیت الله حائری (ره) با یک چنین شرایطی مواجه بود. البته به ظاهر حرفی نمی‌زدند.  ولی مبارزه منفی می‌کردند. در دوره 16 سال رضاخان، کشف حجاب اتفاق افتاد. حجاب یک اصل ضروری دین است اما از یک سوبه عنوان ارزش سنبل اسلام است. بد حجابی ضربه به کیان الهی می‌زند. جریان گوهرشاد نیز یکی از قصاوت‌های رضاخان بود. بی‌کفایتی در جنگ جهانی دوم، از دست دادن استقلال کشور، نمونه‌های دیگری از کارهای رضاخان بود.

پرورش نیرو برای انقلاب

نکته مهمی که در تمام انقلاب‌ها وجود دارد، نیروی انسانی است، تا زمانی که نیرو و فکر لازم نباشد انقلابی به وجود نمی‌آید. در هر حرکت،اصل نیروی معتقد به آن حرکت است. همزمان با نهضت‌ها وحرکت‌هایی که اتفاق افتاد و تماماً بر پایهٔ اخلاص استوار بود، مرحوم شیخ عبدالکریم حائری نیرو برای انقلاب ساخت. این حرکت، ایشان را جاودانه ساخت. البته تمام نهضت‌ها ارزشمند بودند.

استکبار در ترکیه موفق شدند. ترکیه هنوز لائیک هستند، مسلمان‌ها با اینکه بر سر کارهستند اما رسماً یک کشور لائیک است. کشوری که با اسرائیل و امریکا بیشترین روابط را دارد.

اما در ایران، موفق نشدند. در آن زمان، انقلاب کمونیستی اتفاق افتاد. که باعث از بین رفتن هویت دینی چندین کشور مسلمان شد. در این زمان، مرحوم حائری (ره) حوزهٔ علمیه را تأسیس کرد، تا نیروهای لازم را برای انقلاب داشته باشند. نیروهایی هچون امام (ره) پرورش  دادند. دین، ناموس، و هویت اسلامی ما را حوزه حفظ کرد. این شجره طیبه‌ای بود که با دست وی پایه‌گذاری شد. از نظر سیاسی، ایشان زمینه‌سازی برای انقلاب کرد. نیرویی که برای حفظ ارزش‌های اسلامی تربیت کرد، کار فوق العاده‌ای بود. همچنین شاگردانی که تربیت کرد، بسیار ممتاز بودند.

جواب امام به یکی از شاگردان در واقع 15 خرداد

در 15 خرداد یکی از شاگردان امام (ره) به امام نامه نوشتند که قم در خفقان به سر می‌برد؛ طلاب به سختی زندگی می‌کنند و دردل‌هایی کرده بودند. امام جواب دادند: شما مأیوس نشوید، برای مردم و زنان مؤمن، ناامیدی معنا ندارد. انسان باید وظیفه را تشخیص بدهد و تا دادن جان باید بر آن تأکید کند. ناامیدی از فضل خدا، گناه است. حوزهٔ قم، در بدتر از این شرایط تأسیس شده است؛ حوزهٔ قم در زمان رضاخان تأسیس شد. در آن زمان عمامه، قرآن، زیارت رفتن، عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، حجاب ممنوع بود. در آن عصر پر از خفقان، حوزه علمیه قم تأسیس شد. خداوند حوزه، تشیع را حفظ کرد، نترسید این‌ها خواهد گذشت.

تمام جریانات، اعم از استبدادها، سرکوبی‌ها، تهاجم فرهنگی دست به دست هم داده بودند تا اسلام را از بین ببرند. اما در این شرایط شیخ حائری (ره) حوزه علمیه قم را تأسیس کرد. ایشان سختی‌های بسیار کشیدند. در زمان مرجعیت ایشان، کشف حجاب اجباری شد. مردم در گوهرشاد به قتل عام رسیدند. ایشان خون‌دل‌های بسیاری خوردند. در زمان کشف حجاب به رضا خان نوشتند: من بنایی بر حرف زدن نداشتم، سکوت اختیار کردم. اما حوادثی پیش آمده که من تحملش را ندارم. و مشهور است بین علما که ایشان دق کردند. از طرفی می‌خواستند که حوزهٔ نوپا باقی بماند؛ و نیروهایی را پرورش بدهد. از طرفی دربرابر تمام رنج‌های دنیای اسلام غصه می‌خورد. ایشان صبر و تحمل فراوانی داشتند. ایشان در اواخر عمرشان تبسم نمی‌کردند زیرا بسیار ناراحت بودند.

ویژگی‌های اخلاقی ایشان

وی از نظر اخلاقی چند ویژگی ممتاز داشتند، یکی از ویژگی‌های مهم ایشان، اخلاص بود. همچنین بی‌آلایشی، مهربانی ایشان بود. یکی دیگر از اخلاقیات ایشان، رسیدگی به طلاب بود، حتی نقل شده که شب‌ها به حجره‌ها سر می‌زدند. بی تقیدی به ظواهر و ریاست دنیا یکی دیگر از ویژگی‌های بارز ایشان بود.

بعد از این که به رحمت خدا رفتند، فرزندان ایشان غذای کافی نداشتند. با آن همه بیت المال هیچ اندوخته‌ای برای خود نداشتند. در جریان سیلی که در قم اتفاق افتاد؛ ایشان مساعدت فراوانی به مردم داشتند.

وی به اهل بیت (علیهم السلام) علاقهٔ شدیدی داشتند. در زمانی که در سامرا بودند؛ گاهی نوحه‌خوانی می‌کردند.

از امتیازات علمی ایشان، عمق و غنای درس ایشان بود. آثار ایشان دارای بار علمی فراوانی است. ایشان مقید بودند که در پایان درس روضه‌خوانی بشود. ایشان صبر و تحمل کم نظیری در این کوران حوادث داشتند. در اوج اقتدار دشمنان اسلام، استقامت کم نظیری داشتند.

علم، صبر، مهربانی، استقامت و .. از صفات برجسته ایشان است.

وظیفه ما در قبال حضرت آیت الله حائری (ره) این است که در مقابل کشورمان، اسلاممان، انقلابمان احساس مسئولیت بکنیم، و میراث این عالمان بزرگ را حفظ بکنیم.

دعا

خدایا به ما توفیق بده که با این چهره‌های بزرگ بهتر آشنا بشویم و از زندگی آنان درس بگیریم.

بسم الله الرحمن الرحیم.اِ نَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿١﴾فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿٢﴾إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ ﴿٣﴾

 

 


[1]آل عمران، آیه 102

[2]اولین خطبه امیر المؤمنین در نماز جمعه کوفه

[3]دعای حضرت مهدی (عج) در مصباح کفعمی

[4]سوره عصر، آیات 1 تا 3


خطبه اول

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم. يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ[1]. وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ[2]. عبادالله اوصیکم و نفسی باتقوا الله و اجتناب معصیتة و الاجتهاد فی طاعته. تجهزوا عبادالله و قد نودی فیکم بالرحیل تزودوا فان خیر الزاد التقوی.

 همه شما برادران و خواهران گرامی و خودم را به تقوای خداوند، کوشش در اطاعت او، دوری از گناهان و معصیت‌ها،  ذکر و یاد او در همه حال، شکر و سپاس نعمت‌های او، صبر بر بلا و سختی‌ها، سفارش و دعوت می‌کنم. از خداوند می‌خواهیم که همه ما را از بندگان را با تقوی و فرما نبر خودش قرار بدهد.

حقوق متقابل زن و شوهر

یکی از مسائل مهم در اسلام و اخلاق اجتماعی اسلام، مسائل اخلاقی است که باید در محیط خانه و بین افراد خانواده رعایت بشود. و اگر این دستورات اخلاقی اسلام در محیط خانه و بین افراد و اعضای خانه درست رعایت بشود، و اگر پدر و مادر و فرزندان در رابطه با همدیگر رعایت دستورات و نکات اخلاقی که خداوند مقرر فرموده بکنند، بسیاری از مشکلات و مسائل اجتماعی رفع خواهد شد. دنیا و آخرت آن جامعه‌ای که خانواده‌هایش بر اساس اسلام و تعالیم اسلام، بنیان‌گذاری شده باشد، اصلاح خواهد شد.

وظایف مرد نسبت به زن اگر مدنظر قرار بگیرد، ریشه‌ای‌ترین مسائل اخلاقی در خانه حل خواهد شد.رابطه زن و شوهر با همدیگر مسئله‌ مهمی است که در تربیت فرزندان نقش مستقیمی ایفا می‌کند.

وظایف مرد و تکلیف‌های وی

مرد وظایف و تکلیف‌های مهمی دارد و ازآنجاکه سرپرستی خانه دست اوست، همچنین از نظر اقتصادی و ... وظایفی بر عهده‌ مرد است، اگر رفتار خوب و سالم را سرلوحه‌ کار خویش قرار دهد، پایه و خشت اول را محکم گذاشته است.

پایه‌ رابطه‌ حسنه بین زن و شوهر؛ در دست مرد است؛ مرد باگذشت، بخشش، سعه‌صدر، بزرگواری و باتحمل بیشتر مشکلات را تحمل بکند و زمینه‌ای ایجاد کند برای اینکه رابطه، یک رابطه اخلاقی و سالم بشود. مرد باید در صبر و برداری پیش‌قدم باشد.

مسئولیت‌های مهم مرد، در برابر همسر خویش از منظر روایات

این وظایف به ترتیب، معاشرت خوب، صبر بر سختی‌ها، تحمل مشکلات و ناهنجاری‌ها و ... است.

این سه وظیفه‌ بالا از مهم‌ترین وظایف مرد است. دو وظیفه‌ دیگر نیز در روایت نقل‌شده است.

یکی در کتاب عدة الداعی آمده است. از پیامبر اسلام (ص) نقل‌شده است: مَا زَال جِبرئیل یُوصینی بِالمَرأة حَتَّی ظَنَنت أنَّه لا یَنبَغی طَلاقها إلَّا من فاحِشة مبینة[3]

ایشان می‌فرمایند بارها جبرئیل مرا به زن و معاشرت خوب با زن سفارش کرد، تا حدی که گمان کردم طلاق دادن زن مگر در آنجایی که خلاف واضحی کرده باشد، جایز نیست.

طلاق اصالتاً جایز است؛ منتهی خیلی بد است.

پیامبر (ص) در چند مورد این تعبیر رادارند، یک در مورد مسواک است، که می‌فرمایند این‌قدر به مسواک سفارش کردند که فکر کردم واجب است.

جبرئیل به پیامبر (ص) سفارش کرده است که مردها باید توجه داشتن باشند که داشتن قدرت در خانه، مجوز آزار و اذیت، بدخلقی و سوء معاشرت با زن و فرزند نیست.

 حضرت می‌فرماید: این‌قدر جبرئیل نسبت به زن توصیه کرد که فکر کردم طلاق دادن مطلقاً جایز نیست. مگر در آنجایی که یک فحشای روشنی انجام داده باشد.

همان‌طور که در قبل اشاره کردیم، یکی از تکالیف مرد در گوش کردن حرف زن و مشورت با او، این بود که اعتدال را در پیش گیرد؛  همچنین عرض کردیم که درزمانی که زن می‌خواهد کار خلافی را انجام دهد، قطعاً با وی برخورد کند.

نفقه، یکی از وظایف مرد

یکی دیگر از تکالیف مرد نسبت به زن ازنظر فقهی، نفقه دادن به زن و فرزندان است. مرد باید ازلحاظ اقتصادی خانواده‌اش را تأمین کند.

 این از وظایفی است که خداوند بر دوش مرد قرار داده است و ازنظر فقهی، واجب فقهی است.

در روایات نیز بارها به این امر سفارش شده است،  تا آنجا که آمده است: کوشش برای خانواده همانند جهاد درراه خداوند است.

تنبلی، سرکار نرفتن مورد مذمت اسلام قرارگرفته است. انسان مؤمن باید بانشاط پرتلاش باشد.

متأسفانه در جامعه شاهد آن هستیم، مردهایی که توانایی کار کردن رادارند، اما به بهانه‌های واهی دست نیاز به‌سوی دیگران را دراز می‌کنند. همان‌طور که می‌دانیم، آبروی مؤمن بسیار ارزشمند است.

مسئله بیکاری، یکی از مسائل مهم دنیا است، قاعدتاً در کشور ما نیز چنین است. اما اگر کسی اهل کار باشد، روزنه‌هایی را پیدا خواهد کرد و عرصه‌های مختلفی را در جلوی چشم خود خواهد دید.

حتی در بعضی از خانواده‌ها زن، مسئولیت اداره خانه و رفاه و آسایش را بر عهده دارد.

خیلی از زن‌ها برای تأمین و به دوش کشیدن بار اقتصادی خانه، قالی‌بافی می‌کنند؛ درست است که این کار بسیار ارزشمندی است، هم ازلحاظ هنری، اخلاقی، رعایت بهداشت و ... نکات ظریفی دارد؛ باعث رونق بازار تولید ایران می‌شود؛ اما باید دانست که نباید حقوق آن‌ها در خانواده پایمال بشود

 

خطبه دوم

الحمدلله رب العالمین حسبنا الله و نعم الوکیل، نعم المولی و نعم النصیر و افوذ امری الی الله ان الله بصیر بالعباد و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا ابالقاسم محمد و علی آله الاطیبین الاطهرین لاسیّما سیدنا و مولانا امیرالمومنین علی بن ابی طالب و صلی علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمه المسلمین علی بن الحسین و محمدبن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمدبن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر. حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک ساسه العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلاله النبیین و صفوة المرسلین و عترت خیره رب العالمین. صلواتک علیهم اجمعین. عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوالله و الاجتهاد فی طاعتة و الاجتناب معصیتة فان تقوا الله مفتاح کل سداد و ذخیره کل معاد.

همه‌ شما برادران و خواهران گرامی و خودم را به تقوای خداوند، کوشش در اطاعت و فرمان‌بری از او، دوری از گناه و معصیت، سپاس در برابر نعمت‌ها و صبر و تحمل در برابر سختی‌ها و مشکلات، ذکر و یاد او در همه احوال سفارش و دعوت می‌کنم.

نکاتی در مورد جهان اسلام

1.ادعای عمارات بر جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس

اولین نکته در مورد جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس است. بعد از جنگ خلیج‌فارس عمارت ادعایی را مطرح کرد مبنی بر مالکیت این جزایر سه‌گانه‌ خلیج‌فارس، که بارها نیز این را در مجامع گوناگون مطرح کرده است.

 در اینجا چند نکته باید موردتوجه باشد:

1. این ادعایی نیست که بتوان آن را ثابت کرد، اگر چنین بود تمام کشورها باید باهم بر سر ادعاهای خویش جنگ می‌کردند. همان‌طور که می‌دانیم هیچ کشوری نیست که بر سر مرز خود با همسایه، توافق کامل داشته باشد.

2. این ادعاها هیچ‌گاه به‌جایی نمی‌رسد. زیرا این کشورهای عربی، وقایع اخیر عراق و کویت را مشاهده کرده‌اند.   در این وقایع، دولت‌مردان ایران، مقام معظم رهبری خود را بی‌طرف اعلام کرده و تنها موضع ایشان این بوده است که حضور آمریکا اشتباه است.

3. نکته دیگری که باید موردتوجه قرار بگیرد این است که ادعاهای ارضی اگر بخواهد در کشور ما مطرح بشود، به دلیل سوابق تاریخی روی تمام ادعاها خط باطل می‌کشد..

4. نکته چهارم اینکه ادعاهای ارضی، معمولاً در دنیا به خاطر ریشه‌های سیاسی مطرح می‌شود. مخصوصاً برای کشور ما دشمنی‌هایی که جهان استکبار با نظام اسلامی و با احکام نورانی قرآن دارد، منشأ بسیاری از این توطئه‌ها و شیطنت‌های مرموزانه است. در کشورهای اسلامی اصل ادعاهای ارضی مسئله اسلام و در کشورهای غیرمسلمان منافع سیاسی می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید در جنگ عراق و کویت کشورهای غربی مشوق صدام در برپایی جنگ بودند. این‌یکی از تحلیل‌هایی است که قابل دفاع است و علائم و نشانه‌هایی هم‌روی این قضیه است.

مسائل اقتصادی و فرهنگی و  ارضی یکی از دلایل دشمنی با ایران است

یکی از مسائل دشمنی اقتصادی است؛ چون تحمل یک اقتصاد مستقل در دنیا پایه‌ریزی بشود را ندارند و فشار وارد می‌کنند. و دیگری زمینه‌‌های فرهنگی است که بسیار خطرناک است. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور، تأکید خاصی روی مسائل فرهنگی داشتند. زمینه بعدی برای دشمنی ادعای ارضی است. کشورهای کوچک حوزه خلیج‌فارس با پشتیبانی کشورهای غربی جرئت به طرح مالکیت مسئله ارضی می‌کنند. آنچه برای ما مهم است این است که برادران و خواهران و همه ما باید بدانیم که این نظام، ودیعه الهی است. این انسجام و این وحدت اجتماعی، ودیعه خداست و نسیم رحمتی بود که خدا بر این کشور وزید. باید با سختی‌ها و مشکلات ساخت و در جهت ساختن این کشور، قدم برداشت. مسئولین باید بدانند که قضیه حساس است و مسئله یک نظام بزرگ الهی است. بی‌توجهی در مسائل اقتصادی و فرهنگی بسیار مهم است و نباید کم شمرده بشود. مردم باید بدانند که زیر زعامت ولایت و رهبری می‌توانند این کشور را حفظ کنند.

مسئله تاجیکستان

تاجیکستان ازنظر زبان و فرهنگ با کشور ما اشتراک زیادی دارد. این کشور در حدود یک سال و نیم قبل،‌ کمونیسم‌هایی که در آن جمهوری بودند با کمک روسیه،‌ ازبکستان و بعضی از کشورهای غربی گروهی از کسانی را که گرایش به  اسلام را داشتند را کنار گذاشته و یک حکومت دیکتاتوری حاکم کردند.

در این مدت مسلمانان تاجیکستان در مقابل دولت دیکتاتوری ایستادگی کردند و کار را به‌جایی رساندند که دولت با آن‌ها مذاکره کند. وزارت خارجه کشور ما در این قضیه وارد عمل گشت و قراردادهایی بین اسلام‌گرایان و دولت‌مردان تنظیم شد تا بتوانند بر‌‌اساس عقیده و دین خود حکومتشان را انتخاب کنند.

تجلیل از دفاع مقدس

نکته بعدی، در مورد دفاع مقدس است، از تمام کسانی که در این راستا، جلساتی را برگزار کردند و تلاش کردند که این حماسه را زنده نگاه‌دارند، تشکر می‌کنم.

توصیه من به شما  این است، که خاطرات دفاع مقدس را زنده نگاه‌دارند. نباید فراموش بکنیم این خاطرات، پشتوانه فکری و فرهنگی کشور ماست. باید با مرور آن خاطرات، جوان‌هایی را همچون جوانان جنگ بسازیم. جوانانی که به قله‌های ایثار رسیدند. باید  دست‌به‌دست هم بدهیم که میکروب‌ها، آفات مخربِ فرهنگ جامعه، فسادها ، فحشاها ، منکرات، اعتیاد، خلاف‌ها و تخلفات را از بین ببریم.

تقدیر و تشکر:

از تمام کسانی که در بزرگداشت ارتحال آقا شرکت کردند تشکر می‌کنم. ایشان برای جامعه‌ ما زحمت‌های فراوانی کشیدند. امیدواریم که ما بتوانیم درراه اولیاء و شهدایمان و امام عزیزمان، قدم برداریم.

دعا:

 اللهم الزقنا توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النییة و عرفان الحرمة. اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله. اللهم اغفر للمومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات، الاحیاء منهم و الاموات.

خدایا شهدا، امام بزرگوار و عزیز ما را، اموات و گذشتگان ما را با اولیای الهی محشور بفرما! ..

 بسم الله الرحمن الرحیم، قُل هُوَ اللهُ اَحَد، اَللهُ الصَّمَد، لَم یَلِد وَ لَم یُولَد وَ لَم یَکُنْ لَهُ کُفُواً احَد

 

 


[1]سوره حشر، آیه 18

[2]حشر ، آیه 19

[3]حار الأنوار، ج 103، ص 253


خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیمالْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللّه؛ ثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسیُّما بقیة‌اللّه فی الارضین.

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ[1]» عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

همه شما برادران و خواهران گرامی و خودم را به تقوای الهی و ذکر و یاد او دوری از گناه و معصیت و سعی در اطاعت و فرمان‌بری خداوند بزرگ سفارش و دعوت می‌کنم.

از خداوند می‌خواهیم که به همه ما توفیق اطاعت، محبت و معرفت خود عنایت بفرماید.

اخلاق اجتماعی اسلام

در چند خطبهدر مباحث اخلاق اجتماعی اسلام، مباحثی که مرد در خانه نسبت به زن خود و اعضای خانه دارد، مطالبی عرض شد و موضوع بعدی که سعی می‌کنیم در دو خطبه مطرح شود وظایفی است که زن در قبال مرد دارد و حقوقی که مرد بر عهده زن دارد که امیدواریم، خواهران گرامی به این قسمت از بحث که بیشتر به آن‌ها مربوط است توجه داشته باشند.

آموزش احکام الهی به فرزندان

اولاً طرح این مباحث حتی برای پدران و همه افراد جامعه خوب است و توجه به آن‌هم لازم است علت آن‌هم این است که علماء اخلاق گفته‌اند از بعضی از روایات هم استفاده می‌شود که یکی از وظایف پدر و مادر این است که فرزندانشان را با احکام الهی آشنا کنند، احکام و دستورات الهی را برای آن‌ها بیان کنند، مستقیم یا غیرمستقیم برنامه‌ای بریزند که فرزندانشان با احکام خدا و دستورات الهی آشنا شوند.

تربیت درست فرزندان

پدر و مادر باید طوری فرزندانشان را تأدیب و تربیت بکنند که در آینده بتوانند یک زندگی سالمی را اداره کنند.

 ازاین‌جهت، یکی از چیزهایی که در محیط خانه‌بر عهده پدر و مادر است این است که فرزندانشان، پسران و دخترانشان را با مسئولیت‌ها و تکالیف آینده آن‌ها آشنا کنند.

به این معنا که این تنها در دوره کودکی نیست وقتی‌که فرزندانشان وارد نوجوانی می‌شوند و دیگر آماده ازدواج هستند، چه دختر و چه پسر اصلاً وظایف و تکالیفی که این‌ها در خانه باید بر دوش بگیرند و ارتباطی که باید در خانه باهمدیگر داشته باشند و موازین و مقررات اخلاق اسلامی را باید در خانه به بچه‌ها تفهیم کنند.

یعنی به جوان‌ها آن‌طور که اسلام می‌فرماید که شما وظیفه‌تان است، پدران و مادران که فرزندانتان را با احکام خدا آشنا کنید و طوری هم تربیت کنید که بتوانند به مسئولیت‌های اجتماعی عمل کنند.

توصیه ازدواج سالم والدین به فرزندانشان

 یکی از مصادیق همین است که وقتی‌که بچه‌ها به سنین ازدواج می‌رسند پدر و مادر راه آینده ازدواج و تشکیل خانواده و مسئولیت‌هایی که بچه‌ها باید در خانه به آن عمل کنند، وظایفی که در خانه‌دارند و تکالیفی که دارند به جوان‌ها و فرزندانشان بیاموزند.

بنابراین این بحث‌هایی که اینجا مطرح می‌شود وقتی‌که گفته می‌شود مرد در خانه چه وظائفی دارد که در چند خطبه مفصل صحبت شد.

 وقتی‌که گفته می‌شود زن در خانه چه مسئولیت، تکالیف و وظائفی را به دوش دارد این هم برای خود ما و هم برای خواهران و برادران است که خودشان و خودمان در زندگی‌مان باید این دستورات و تعالیم اسلام را به کار ببندیم و هم اینکه فرزندان و جوان‌هایمان را، آن‌هایی که به سن ازدواج می‌رسند با همین موازین و تربیت‌ها، تربیت کنیم و خیلی هم فرق می‌کند، پدر و مادری که راه آینده زندگی را به جوانشان نشان می‌دهند، تفهیم می‌کنند به جوانش که تو وقتی‌که ازدواج می‌کنی مسئولیتی در قبال خانم و فرزندانت بر دوش می‌گیری.

ازدواج مسئولیتی اجتماعی

 ازدواج منحصر به بعضی مسائل خاص نیست، ازدواج، مسئولیتی اجتماعی است و نتیجه ازدواج این است که شخص و این دونفری که باهم ازدواج می‌کنند در محیط خانه یک مسئولیت بزرگی را باید به دوششان بگیرند.

 و تفهیم این نکته به بچه‌ها خودش خیلی ارزش دارد و خود خواهران و برادران باید به این توجه داشته باشند که پدر و مادر باید فرزندش را تفهیم کند که تو، وارد خانه که شدی مسئولیت بر دوش داری.

 

مسئله ازدواج این نیست که احیاناً عرض کنم که انس و الفت ساده و بعضی مسائل التذاذات مادی و حیوانی باشد. آن ازدواج حیوانات با یکدیگر است.

مسئولیت و تکلیف ازدواج

 وظیفه تربیت است که بر دوش دختر و پسر هنگام ازدواج می‌آید.

 فرزندان را باید این‌گونه تربیت کرد، یعنی جوری احساس کنند، وقتی‌که ازدواج کردند دقیقاً زیر باریک تکلیف و مسئولیت الهی و اجتماعی رفته‌اند.

 باید پسر شما و جوان شما این را بداند که زن امانت الهی است و دختر شما باید بداند که شوهرش امانت الهی است و باید در کنار همدیگر تکلیف اجتماعی‌شان را عمل کنند و فرزندان خوبی را برای جامعه تربیت کنند.

وظائف مرد و زن در خانه

 1 ـ اینکه خود ما باید به این وظایف، تکالیف و دستورات فقهی و اخلاقی اسلام عمل کنیم، اگر می‌خواهیم زندگی‌مان را طبق اسلام تنظیم کنیم.

2 ـ اینکه باید فرزندانمان را با همین معیارها و میزان‌های اخلاقی به سن جوانی که می‌رسند و آماده ازدواج می‌شوند، آماده این مسئولیت‌ها و وظایف کنیم. ازاین‌جهت هم مهم است و لذا همه برادران و خواهر آن‌هم به این بحث‌ها باید توجه کنند البته این بحثی که الآن می‌خواهیم شروع کنیم بیشتر به خواهران مربوط است. و امیدواریم که توجه به نکته‌هایی که گفته می‌شود خواهر آن‌هم داشته باشند.

آماده‌ کردن فرزندان با مسئولیت‌هایشان

این اولین نکته‌ای بود که علمای اخلاق ما گفته‌اند و طبق تعلیم اسلام هم همین‌طور است که ما فرزندانمان را برای این تکلیف‌ها و مسئولیت‌ها باید آماده کنیم.

تجربه هم همین را نشان می‌دهد. زندگی بعضی پدر و مادرها به این شکل است که جوانشان را وقتی‌که ازدواج کرد دیگر خارج از حوزه تربیت خود می‌دانند. همین‌طور هم هست تا حدودی بالاخره وقتی‌که تشکیل خانواده داد استقلالی پیداکرده است.

اما توجهی به این ندارند که همان‌طور که برای درس و تحصیلشان احیاناً مسائل اخلاقی که مربوط به خودشان است توجه دارند و باید بچه‌ها را تربیت کرد و آن‌ها را برای زندگی اجتماعی و مسئولیت اجتماعی هم آماده کرد.

گاهی به این توجهی نیست. البته خود دخترها، پسرها و جوان‌ها باید توجه به این‌ها داشته باشند، به این مسئولیت و تکالیف در خانه عمل کنند، اما پدر و مادر هم باید فرزندشان را برای زندگی الهی و سالم و با مسئولیت‌هایی که خداوند بر دوش آن‌ها گذاشته، توجه داشته باشند.

حق و تکلیف طرفینی در اسلام

 درزمینهٔ تکالیف و مسئولیت‌هایی که زن در خانه نسبت به مرد دارد روایات زیاد هست و علماء اخلاق هم‌محورها و مسائل متعددی مطرح کردند که من به اهم آن‌ها در این‌یکی دو خطبه ان‌شاءالله اشاره می‌کنم.

 البته اینجا باید تأکید کنم، ما وقتی‌که الآن سفارش زن‌ها می‌کنیم، در مسئولیت‌های خانه و در برابر شوهرشان نباید آن گذشته را فراموش کرد.

 واقعاً حق و رعایت وظایف و تکالیف در اسلام طرفینی است نباید این‌طور باشد که وقتی‌که صحبت می‌شود که مرد این مسئولیت و تکلیف را دارد زن آنجا احساس خوشحالی کند و بگوید چرا به تکالیفت عمل نمی‌کنی. نه همزمان با آن، زن هم مسئولیت‌هایی بر دوش دارد به‌عکس آن‌هم همین‌طور است وقتی‌که به زن این سفارش‌ها و توصیه‌ها می‌شود باید توجه آن‌طرف قضیه را هم داشت. در خود روایات هم همین‌طور است.

بنای یک‌خانه سالم بر مبنای روابط خوب

ممکن کسی یک دسته از روایاتی را ببیند که آن سفارش‌ها به زن در مورد مرد شده که خیلی زیاد هم هست. این را تنها ببیند بعد بگوید چطور همش دارند به زن می‌گویند که باید رعایت شوهر کند. ولی وقتی‌که این دستورات اسلام را نسبت به زن ببیند در کنارش هم آن تأکیدها و توصیه‌ها و دستورات اخلاقی اسلام به مرد هم نسبت به زن ببیند، این تعالیم اسلام و اخلاق اسلامی در کنار هم که قرار بگیرد آدم می‌بیند که اسلام چقدر قشنگ می‌خواهد یک‌خانه سالم و صحیح و بر مبنای روابط خوب بنا کند.

داشتن صبر و تحمل

البته حق طرفینی است، دو طرف باید رعایت کنند نمی‌شود گفت که من این حق‌ها رادارم چرا عمل نمی‌کنی نه آن‌هم حقی دارد بر عهده تو، البته این را عرض بکنم هم به خواهران و هم به برادرها که صبر بر مشکلات و تحمل جاهایی که طرف رعایت نمی‌کند خیلی ثواب دارد.

در یک روایت شریفه‌ای داریم که شاید از اصول کافی باشد من الآن آن روایت را اینجا ندارم. مضمون آن روایت شریفه این است که مردی که بر کج‌خلقی و بداخلاقی همسرش صبر کند ثواب‌های زیادی دارد و یکی از انبیاء ظاهراً اشاره می‌کند و می‌گوید که محشور می‌شود. از آن‌طرف زنی هم که بر کج‌خلقی و سوء خلق مردش صبر و تحمل کند با آسیه محشور می‌شود و نظایر این‌ها برای دو طرف هم هست.

توجه به حس امنیت فرزندان در خانه

 اسلام تأکید دارد که این خانه، خانه استحاله‌ای باشد، بچه‌ها و کودکان و نوجوانانی که در این خانه‌ها بزرگ می‌شوند احساس امنیت و آرامش کنند.

 گاهی است که واقعاً نمی‌شود مرد را عوض کرد، اگر زن در اینجا بیاید کشمکش داشته باشد، آن مسائل پیدا می‌شود یا به طلاق منجر می‌شود و بچه‌ها عقده و مشکلات اخلاقی و روحی پیدا می‌کنند.

آن‌طرف هم همین‌طور است، گاهی واقعاً زن را نمی‌شود طوری که باید تربیتش کرد اگر بخواهد خیلی سخت بگیرد باز منجر به طلاق یا دعواهای خانوادگی ممتد می‌شود. هر دو راه هم بچه‌ها را به‌طرف نابسامانی‌های روحی می‌کشاند.

آثار مضر طلاق

 طلاق آن آثار مضرت بار را برای بچه‌ها دارد و دعواهای ممتد خانوادگی، دعوا معمولاً در خانه‌ها پیدا می‌شود، اینکه دو فرد اختلاف‌سلیقه دارند و... آن چیزی نیست که آدم بتواند بگوید که حتماً نباید جلوی بچه‌ها باشد ولی دعواهای ممتد و طولانی آثار بدی را ازنظر اخلاقی روی بچه‌ها می‌گذارد.

 اگر هم بچه‌ها خوب باشند خودشان کنترل کنند، بالاخره واقعاً ازنظر روحی به آن‌ها فشار می‌آید.

توصیه‌های اسلام به مرد و زن

 اسلام هم برای همین است اولاً می‌گوید تو وظیفه‌های مشخصی داری و باید این‌ها را رعایت کنید که این ثواب‌ها را دارد به زن هم آن‌طور توصیه‌ها می‌کند که پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید که اگر درست بود که کسی در برابر کسی سجده کند به زن می‌گفتند که در برابر شوهرش سجده کند. این‌طور توصیه به مرد و آن‌طور توصیه به زن دارد.

ثواب و اجر صبر و تحمل در زندگی

 اگر یکی کج بیفتد که نشود درستش کرد واقعاً تا راه دارد باید صبر و تحمل داشته باشد که ثواب‌ها و اجرها دارد، برای اینکه خانواده باید سالم باشد، کانون خانواده باید گرم باشد، بچه‌ها و کسانی که با این خانه مرتبط هستند نباید خدایی ناکرده در مشکلات طلاق یا اختلافات خانوادگی بیفتند.

 اسلام این مصلحت عمومی جامعه را در نظر دارد که می‌گوید تو که صبر کنی این ثواب‌ها را دارد و آن خانم که صبر کند آن ثواب را دارد.

 این نکته‌ای است که باید حتماً به آن توجه داشته باشیم که خدا ما را مأمور به این وظایف متقابل کرده و ما را توصیه کرده که اگر طرف هم رعایت نمی‌کند تو رعایت کن.

 برای آن مصالح بزرگ و عالی که خداوند می‌دانسته و تا حدود زیادی هم روشن است و برای همه این‌ها خدا اگر نیت خالص و قصد اطاعت او باشد ثواب و اجر گذاشته است.

 این لطف الهی بوده که راه را نشان داده و برای سعادت خود ما هم اجر و ثواب گذاشته است این مزید لطف خداست.

احکام مایۀ سعادت بندگان

 ما واقعاً غرق در الطاف و نعمت‌ها و عنایات و تفضلات و افاضات خدا هستیم.

 برای سعادت خود ما احکام را بیان کردند، برای سعادت خود ما اخلاق مقرر فرمودند، خیر و سود و نفع آن در دنیا و آخرت به خود ما می‌رسد. در همین دنیا هم به ما می‌رسد، باز خداوند بر آن اجر آخرت هم گذاشته است.

این مزید لطف خداست که ما در برابر الطاف بی‌نهایت او عاجزیم که سپاس گذار و شاکر باشیم. چراکه شکر ما هم و سپاس ما هم خودش شکرها و سپاس‌های بی‌نهایتی را می‌خواهد. ازجمله همین ثواب‌ها و اجرهایی که خدا برای زندگی خود ما گذاشته است.

وظایف زن نسبت به مرد

آنچه از روایات استفاده می‌شود و علمای اخلاق ما گفته‌اند بعدازاین مقدمه‌ای که به آن اشاره شد، اولین نکته‌ای که برای زن در محیط خانه و نسبت به مرد در اسلام تأکید شده، این است که به تعبیر علمای اخلاق، سیانت است. زن در ارتباط با مرد باید باکمال مهربانی رفتار کند و نسبت به مردهای بیگانه باکمال حفاظ و حجاب و سیانت نفس برخورد کند، و باید بداند که خداوند التذاذها و لذایذی که مقرر کرده و در طبیعت بشر نهاده، خود خداوند می‌گوید آن از کانال‌ها و مجرای مخصوصی باید اشباع شود و این لذت را در جای حرام قرار ندهد.

حقوق مرد بر زن

 این نکته مهم و اخلاقی و اجتماعی بزرگی است که از حقوق مرد بر زن است و از وظایف اکیدهای که ما در این زمینه روایات داریم که زینت‌های زن برای مرد هست در مرحله اول و آن زینت‌ها به‌طور کامل برای شوهرش هست و البته یک مواردی هست که نسبت به مردهای محرم باز آن سخت‌گیری و محدودیت را اسلام قرار نداده است.

 اما نسبت به زینت کردن، آرایش کردن، عطر زدن و امثال این‌ها نسبت به زن‌ها، مردهای نامحرم سخت‌ترین عذاب‌ها را خداوند مقرر فرموده و سخت‌ترین وجدی‌ترین تأکیدات را اسلام دارد که زن آن حرمت شخصیت و انسانیت خودش را نباید فدا کند.

جای لذت و تمتعات یک جای خاصی است و در ارتباط با همان شوهر است و در موارد ممنوعه نباید زمینه آن‌ها را فراهم کرد.

 این را من سربسته و اجمالی عرض می‌کنم ولی واقعاً اگر شما بروید روایات را ببینید، خواهران توجه داشته باشند که چه تأکیدات و روایاتی وجود دارد که واقعاً تکان‌دهنده است.

روایت معراج

 در آن روایت معراج و در شبی که پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) آن داستان مفصلی است که در روایات آمده و ملاحظه کردید که زن‌هایی را معذب در جهنم می‌بیند و وقتی‌که سؤال می‌کند، حضرت می‌فرماید این‌ها گناهشان چیست؟ می‌گوید این‌ها موهایشان را از نامحرم نپوشاندند که این‌طور در جهنم دارند عذاب می‌شوند.

 این‌ها زین مواضع زینتشان و تزیین خودشان را نسبت به نامحرم قراردادند و به این عذاب‌های سخت الهی دچار شدند، این از تأکیدات و اخلاق اسلام است و از حقوق مرد هم حساب‌شده که زینت و تزیین خودش را باید برای شوهرش قرار دهد و در آنجا کم نگذارد و در غیر آن مورد حلال و شوهر خودش باکمال رعایت توجه به قضیه داشته باشد و ...

این روایت معراج است.

شخصیت لطیف زن

روایات زیادی وجود داشته و خود سیره فاطمه زهرا (س) و زن‌های نمونه اسلام هم برای این بوده که زن شخصیت حیوانی ندارد، آن زن برهنه و زنی که رعایت اخلاق اسلامی به حجاب و عفاف نمی‌کند و در مرحله حیوانیت است برای اینکه حیوانات هستند که لذایذ مهار نشده ندارند و فرهنگ برهنگی در آن‌هاست و در فرهنگ زن، انسان و زنی که پایبند موازین اسلام باشد شخصیت و هویت او هویت انسانی است و نباید فدای لذایذ انسانی شود. که این قضیه را همه مستحضر هستید و میدانید، خواهر آن‌هم توجه دارند.

حقوق مرد

حقوق مرد این است که نسبت به او تمکین و اطاعت داشته باشد و نسبت به مردهای نامحرم و اجانب کمال رعایت و احتیاط را حفظ کند البته اسلام گفتگو را ازنظر فقهی حرام نکرده ولی مسئولیت خانه و تکالیفی که در خانه در تربیت بر عهده زن است اسلام جدی گرفته است.

ممنوعیت اشتغال زن در اسلام

در حد معتدل احیاناً شغل را برای زن ممنوع نکرده، در بعضی موارد ممکن است لزوم هم داشته باشد، تحصیل را ممنوع نکرده، همه آن حقوقی که برای انسانیت انسان هست اسلام توجه به آن داشته ولی هم زن و هم مرد را در لذایذ حیوانی مهار زده برای اینکه به آن سعادت و قله‌های انسانیت برسند.

ممنوعیت‌های زنان و مردان

 مرد و زن ممنوعیت‌هایی دارند. این‌یک نکته است که در روایات زیاد آمده و در یک روایت شریفه‌ای آمده که:

«أَیمَا امْرَأَةٍ تَطَیبَتْ لِغَیرِ زوجها لَمْ تُقْبَلْ مِنْهَا صَلَاةٌ حَتَّی تَغْتَسِلَ مِنْ طیبها کغُسْلِهَا مِنْ جنابتها.»[2]

هر زنی که برای غیر شوهر خودش آرایش کند نماز او قبول نمی‌شود تا اینکه آن آثار را از خودش بشوید.

 یعنی قبولی نماز به این است که زن رعایت حجاب و عفاف و حریم خودش را نسبت به نامحرم حفظ کند و این از حقوق مرد هم هست.

و همین‌طور روایات دیگری هم هست و این اولین نکته مهم اخلاقی و اجتماعی است و امروز هم به خصوص در جامعه ما باید موردتوجه قرار بگیرد.

ساده ظاهر شدن زن در اجتماع

 زنی که شغلی دارد، معلم، دبیر یا مدیر است. یا در کارخانه یا هرجایی شغلی دارد، اسلام آن را منع نکرده است. اگر روابط رعایت شود و محیط خانه هم سلامتش حفظ شود اما تأکید دارد که تو آرایش و تزیینت را باید در محدوده خانه حفظ کنی و بدانی که آنجا خداوند مقرر کرده که باید محدود شود و البته این بلا و مصیبت بزرگی است که از غرب به کشور ما آمده و جریان‌های سیاسی و چیزهای مهمی دارد که در آن قضیه‌ها اینجا من نمی‌خواهم وارد شوم.

 این اولین محوری بود که زن‌ها در جامعه باید رعایت کنند. ان‌شاءالله به ترتیب موارد دیگر را در خطبه‌های دیگر عرض می‌کنیم.

«بسم الله الرحمن الرحیم وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِاالصبر»[3]

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم،نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الأمجد ابی‌القاسم محمد (ص) و علی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج)، حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک، ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیهم اجمعین.

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم««یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[4]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

همه شما خواهران و برادران بزرگوار و خودم را به تقوای خداوند، ذکر و یاد او، سپاس و شکر نعمت‌های او، صبر بر سختی‌ها و بلاها، عمل به دستورات و وظایف او، دوری از گناهان و معصیت‌ها و ذکر و یاد همیشگی او سفارش و دعوت می‌کنیم و از خداوند می‌خواهیم که همه ما را از ذاکرین خود و محبان خودش قرار بدهد.

صبر و تحمل حضرت زینب (س)

شهادت و کشته شدن درراه خدا یعنی محوری که گرداگرد آن هر چه آدم نگاه کند از پدر و مادر و برادران و پسران و همین‌طور از خویشان دور و نزدیک می‌بینید که به شهادت رسیدند و حضرت زینب (س) یک‌تنه همه این سختی‌ها را تحمل کرده و تا آخر هم ایستاده است.

این اولیاء الهی مثل ما نبودند که سختی و مشکلی که درراه خدا پیدا می‌شود از همه‌چیز برگردیم و طور دیگری فکر می‌کنیم. این خیلی برای ما درس است.

چهره و شخصیت والای حضرت زینب (س)

 واقعاً وقتی‌که چهره و شخصیت والای حضرت زینب (س) ترسیم می‌شود باید گفت محور شهادت و کانون شهادت بود.

 پدر و برادر و مادر بزرگوارش در طول زمان و در مقاطع مختلف به شهادت رسیدند و ایشان یک‌تنه مقاومت کرد و هیچ کجا ناسپاسی و ناشکری از خدا به خاطر اینکه سختی را دیده اظهار هم نمی‌کند.

 این خیلی برای مسلمان و زن مسلمان باید موردتوجه باشد و البته آن اجرها و ثواب‌ها برای خود آن‌ها محفوظ است.

مدارج و مقامات عالیه زینب کبرا (س)

در آن عالم است که آن مدارج و مقامات عالیه زینب کبرا (س) تجلی پیدا می‌کند و همین‌طور مادر گرامی ایشان حضرت زهرا (س) که این‌ها شفعاء روز قیامت هستند و آن مدارج و مقامات رادارند و این عالم در برابر عظمت آن عالم و بقا و جاودانگی آن عالم چیزی به‌حساب نمی‌آید منتها ما این را نمی‌فهمیم و عاجزیم که ایمان و باور درست، به این حقیقت پیدا کنیم. این‌طور در مشکلات گرفتار هستیم و البته آن‌ها از این مراحل گذشته بودند.

حضرت زینب (س)، قهرمان اسارت کربلا

 حضرت زینب (س) کانون و محور شهادت است و قهرمان آن اسارت کربلا است.

 و آن نوع مشکلات و سختی‌ها را باروی باز تحمل می‌کرد. تا آنجا که من همیشه این را عرض می‌کنم که راوی می‌گوید: حضرت امام سجاد (ع) می‌فرماید که شب یازدهم محرم هم که خیمه‌ها را آتش زدند، و در آن وضع و گرفتاری‌ها و مصیبت‌ها، عمه‌ام زینب (س) نماز شبش ترک نشد.

 اما میدانید امام سجاد (ع) چه می‌فرماید؟ می‌فرماید اما عمه‌ام آن شب توان و طاقت اینکه ایستاده نماز شب بخواند نداشت چراکه بچه‌ها آن‌طور در سختی بودند و عمه‌ام آن شب نشسته نماز شبش را خواند.

 الگو گرفتن از حضرت زینب (س)

خواهران، این زینب الگوی شما است. این محور شهادت، این کانون شهادت و این قهرمان اسرای کربلا الگوی شماست و الگوی ما مردها هم هست.

 ما باید از این زن‌های بزرگ درس بگیریم. از آن زنی درس بگیریم که در مجلس بن زیاد آن‌طور شخصیت و ابهت داشت. زن مسلمان باید این‌طور باشد.

 نه زنی که بزک‌کرده و بی‌توجه به شرایط و موازین اسلام که در حد یک حیوان تنزل می‌کند. زنی انسان و قهرمان که مقابل آن طاغوت بزرگ و آن جنایت‌ها خم به ابرو نمی‌آورد و ازآن‌رو می‌گرداند. که آن‌طور عصبانی می‌شود، آن‌طور سخنرانی می‌کند و آن‌طور کوفه و شام را عوض می‌کند و به‌طرف هدایت و صلاح می‌رود. این خیلی برای همه ما درس است. امیدواریم که همه ما به‌ویژه زنان جامعه ما بتوانیم از این الگوها درس بگیرند.

میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار

روز سه‌شنبه همزمان با تولد حضرت زینب (س) روز پرستار است. که همین‌جا به پرستاران و کسانی که برای سلامت مردم در بیمارستان‌ها و جاهای دیگر و مراکزی که وجود دارد در بهداری، بهزیستی، کمیته، جاهای دیگر وزنانی که مسئولیت آن‌ها رسیدگی به مردم است و در شغل پرستاری خدمت می‌کنند به آن‌ها تبریک عرض می‌کنم.

و کار آن‌ها و زحمات آن‌ها را تقدیر می‌کنیم و البته اجر و ثوابی که برای کار آن‌ها و رسیدگی به بیماران و واماندگان و مستمندان است اجری که خود خداوند باید بدهد ولی ما هم به سهم خودمان از آن‌ها تقدیر می‌کنیم و این روز را به آن‌ها تبریک می‌گوییم.

 و توصیه هم می‌کنم که ان‌شاءالله اجر معنوی خودشان را و زحماتی که می‌کشند، یا احیاناً بی‌توجهی به مسائل اخلاقی، حجاب و عفت عمومی یا بداخلاقی‌هایی که تا آنجایی که باید نباشد ان‌شاءالله اجرشان را ضایع نکنند و بدانند که اگر آن‌ها پاکی و طهارت و عفت را رعایت کنند و اخلاق خوب را در بیمارستان‌ها و مراکزی که کار می‌کنند با مراجعین داشته باشند اجر و ثواب بسیار بالا و مضاعفی دارند. ان‌شاءالله خداوند به آن خواهران و همه کسانی که در این بخش‌ها کار می‌کنند از خواهران و برادران، توفیق و اجر کامل عنایت بفرماید.

حجاب در فرانسه و مصر

نکته دیگر هم که می‌خواستم اشاره‌کنم قضایایی است که مربوط به حجاب در فرانسه و مصر جاری است. که واقعاً جای تعجب و تأمل است.

 برای همه ما که ازیک‌طرف در فرانسه که خودشان را مهد آزادی می‌دانند برای اینکه چند تا دختربچه‌ای از بچه‌های مسلمان می‌خواهند رعایت حجاب کنند و موی خودشان را از نامحرم بپوشانند و دستورات و مقررات دین خود را رعایت کنند این‌طور برخورد و مقابله می‌کنند.

 و آدم واقعاً تعجب می‌کند که این چه حساسیتی است که دنیای غرب و تبلیغاتشان و رسانه‌های گروهی آن‌ها بسیج می‌شوند برای اینکه جلوی یک حجاب چند تا دختر دانش‌آموز مسلمان را بگیرند. این حساسیت آن‌ها را روی اسلام نشان می‌دهد.

 ضروری بودن تعلیم حجاب در دین

حجاب که دیگر مال انقلاب اسلامی ما نیست و حجاب را ایران مطرح نکرده است.

 حجاب از تعالیم و ضروریات دین است. حجاب هم که عرض می‌کنم، حجاب کامل است. نه اینکه کسی چادر یا روسری سرش باشد و یک مقداری هم موهایش معلوم باشد.

 حجاب کامل از ضروریات دین اسلام است و چیزی نیست که ما و روحانیت در ایران آورده باشد یا انقلاب ایران آورده باشد. دستوری است مال اسلام و طبق موازین دموکراسی خودشان‌ هم باید کاری به این مسئله نداشته باشند. اما این‌ها تحمل ندارند یعنی این‌قدر این‌ها لجاجت دارند.

احکام سیاسی

سران استکبار که روی یک حکم اولیه اسلام که به هیچ‌گاه به منافع آن‌ها هم ضربه نمی‌زند این‌طور حساست دارند. خوب یک‌وقتی احکام سیاسی اسلام است که می‌گوید چرا با اسرائیل روابط داری؟ چرا تحریم تجاری‌اش را شکستی؟ خوب این‌ها احکام سیاسی است. و جنگ‌ودعوا دارد. باید مسلمان‌ها پایش بایستند و مقابله کنند. ولی این نوع احکام ضروری و اولیه اسلام که منافع آن‌ها و منافع قدرت‌های استکباری برخورد ندارد این حساسیت نشان می‌دهد که قضیه اسلام مطرح است و عجیب‌تر این است که در مصر که در ردیف بزرگ‌ترین کشور مسلمان‌نشین است جمعیت مسلمان مصر جمعیت عجیبی است و سوابقی هم که در انقلاب‌ها و نهضت‌ها در مصر بوده سید جمال، عبده و ... خیلی سوابق عجیبی است درعین‌حال دولتی در آنجا در یک مقاطعی حجاب را بر دختر دانش‌آموزانش ممنوع بکند.

 این دیگر دردناک‌تر است که در یک کشور اسلامی هم این‌طور چیزی هم‌نوا و هماهنگ با کشورهای غربی انجام شود.

تأکید اسلام بر حجاب

 ما در کشور خودمان باکمال قاطعیت عرض می‌کنیم که اسلام می‌گوید حجاب باید باشد ما هرگز به دموکراسی‌ها و موازین غلطی که آن‌ها می‌گویند معتقد نیستیم ما آنجایی که اسلام آزادی داده، آنجایی که حق رأی داده و آنجایی که استقلال داده آن را سخت معتقدیم از آن‌هم دفاع می‌کنیم و جایی را که اسلام محدود کرده آن را هم بدون رودربایستی در دنیا می‌گوییم و اسلام حجاب را از ضروریات می‌داند.

بیتوجهی به حجاب

 متأسفانه حجاب در دنیای غرب یا حتی کشورهای اسلامی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

آنچه بر ماست این است که هم توجه به این داشته باشیم که دشمن‌های ما، قضیه اسلام هست، قضیه فقط ایران و انقلاب اینجا نیست قضیه اسلام هست و توجه به این هم داشته باشیم که خودمان در داخل کشورمان با هماهنگی، تأمل، صبر، مقاومت و رعایت دستورات الهی ان‌شاءالله این کشور را اسلامی‌تر کنیم و اسلامی نگه بداریم.

شفای مریضان

در پایان التماس دعایی دارم برای یک مریضی که در بیمارستان است. ما برای شفای همه مریض‌ها به خصوص این مریض منظور نظر و مریضانی که شرایط سختی رادارند برای قضای حوائج مؤمنین و مؤمنات، رفع گرفتاری‌های مسلمان‌ها و بازگشت مفقودین و همه حوائج مشروعه و اصلاح امور مسلمین و پیروزی مسلمانان و شفای مریض‌ها به‌ویژه مریض‌های منظور نظر 5 مرتبه آیه شریفه «امن یجیب» را تلاوت می‌کنیم.

دعا

خدایا عموم مسلمان‌ها را اصلاح بفرما! مشکلات و خطرها را از جوامع اسلامی مرتفع بفرما! دشمنان اسلام را نابود بفرما! خدایا مریض‌های موردنظر و جانبازان گرامی، همه را شفا عنایت بفرما!...

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الأعزّ الأجلّ الاکرم یا الله ... یا ارحم الرحمین. اللهم ارزقنی توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة؛ اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله.

 

 


[1]. سوره الحشر آیه 18

[2]. الکافی، ج 11، ص 162

.[3] سوره والعصر

 سوره آل‌عمران، آیه 102.[4]


خطبه اول

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیمالْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کنَّا لِنَهْتَدِی لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللّه[1]؛ ثم الصلاة و السلام علی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا أَبِی الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین لاسیُّما بقیة‌اللّه فی الارضین.

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ«[2]عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

تأدیب و ادب در قرآن و روایات

مفهوم تأدیب

تأدیب به معناى نخست ادب آموختن، در روایات از حقوقفرزندان بر والدینشمرده‌شده و مورد تأکید قرارگرفته است. تأدیب به معناى دوم کیفر، نوعى از آن، تعزیرنامیده مى‌شود که از اختیارات حاکم شرعاست . بنابراین تأدیب اعم از تعزیراست؛ چه آنکه تأدیب فرزند توسط پدر، شاگرد توسط معلّمو بردهتوسط مولارا نیز در برمی‌گیرد.

ادب از منظر قرآن

در رابطه بااهمیت ادب در قرآنمی‌توان به این آیهرجوعکرد که در آن، رعایت ادب و نگاه‌داشتن حرمتافراد در روابط اجتماعی، نشانه خردمندی دانسته شده است. «اِنَّ الذینَ یُنَادُونَکَ مِنْ وراءِ الحُجراتِ أَکْثَرُهُمْ لایَعْقِلونَ»[3] ولی کسانی که تو را از پشت حجره‌ها بلند صدا می‌زنند، بیشترشان نمی‌فهمند.آیت‌الله مکارم شیرازیدراین‌باره می‌فرمایند: اصولاً هرقدر سطح خردو عقل بالاتر رود بر ادب او افزوده می‌شود؛ زیراارزش‌هاو ضد ارزش‌ها را بهتر درکمی‌کند و به همین دلیل بی‌ادبی همیشه نشانه بی‌خردی است یا به تعبیردیگر بی‌ادبی، کار حیوانو ادب، کار انسان است.

ادب از منظر روایات

در اینجا روایاتمختلف را که در باب ادب واردشده است را موردبررسی قرار می‌دهیم.

 ادب و عقل

این روایات در اهمیت و ارزش ادب به بحث رابطه میان ادب و عقل پرداخته‌اند. امام علی(ع) می‌فرمایند: و باید از کسانی نباشی که پند دادن به آن‌ها سود نرساند مگر هنگامی‌که به آزردن و رنجاندنشان بکوشی. زیرا خردمندعاقلبه ادب و یاددادن پندمی‌آموزد و چهارپایان به کتک پیروی می‌کنند.

 ادب و ارث

در روایات، بهترین ارثی را که برای فرزندانمی‌توان به جای گذاشت، ادب، معرفی کرده‌اند. امام علی (ع) می‌فرمایند: بخشش و تفضلهیچ پدری به فرزندش بهتر از عطیهادب و تربیتپسندیده نیست.[4]

ادب و کمال انسانی

یکی از نکاتی که در روایات، درباره ادب دیده می‌شود ارتباط ادب با کمالانسانی است؛ اینکه شخصیتآدمی مرتبط باادب می‌باشد و هرقدر ادب افزوده گردد شخصیت آدمی نیز بالاتر می‌رود. امام علی (ع) می‌فرمایند: ای مؤمنعلمو ادب، ارزش وجود توست. در تحصیلعلم کوشش نما. چه به هر مقداری که بر دانش و ادبت افزوده شود قدرو قیمتتو افزایش می‌یابد.[5]

 ادب و حسب

شرافتخانوادگی وقتی تکمیل می‌شود که همراه باادب باشد پس حسبو نسبآدمی بدون رعایت ادب هیچ ارزشی ندارد. امام علی (ع) می‌فرماید: ادب نیکوترین حسبی است و زیادتی دارد بر سایر حسب‌ها.[6]

 ادب و تربیت

در تربیت فرزند مهم‌ترین نکته‌ای که باید مدنظر داشت آموزش ادب است. وظیفه هر پدرو مادریاین است که فرزند را ادب پسندیده بیاموزد. حضرت سجادزین‌العابدین (ع) فرمود: حق فرزندت به تو این است که بدانی، موظفی فرزندت را با آداب و اخلاق پسندیده پرورش بدهید.

امام علی(ع)در ضمن نامه خود به فرزندش امام حسن(ع) نوشته است: فرزند عزیز در راه ادب‌آموزی تو از فرصت استفاده کردم و قبل از آنکه دل کودکانه‌ات سخت شود و عقل به اندیشه‌های دیگری مشغول گردد به تربیت مبادرت نمودم و وظیفه پدری خود را انجام دادم.

آثار ادب

هر کس باادب همراه باشد سرانجام مؤدب به آداب الهی می‌شود و این ادب، نیکو یاوری برای او می‌گردد.امام هادی(ع) می‌فرمایند: ادب یک‌بار گران است. هر که این بار را به دوش کشید سرانجام بدان دست یافت.

پس ادب، نیکو یاوری است که انسان را در تمام مراحل زندگی هدایتمی‌کند و رعایت آداب به زندگی او ظرافتی می‌بخشد که حدود الهی در آن محفوظ می‌ماند. «اولئِکَ یُجزَوْنَ الغُرفَه بِمَا صَبَروا و یَلقَّونَ فیها تَحِیَّه و سلاماً خالدین فیها حَسُنَتْ مُسْتَقَراً و مُقام»[7]

تربیت از منظر روایات و احادیث

فرزند انسان نتیجه آمال و آرزوهای او می‌باشد؛ زیرا که او ثمره حیات وی محسوب می‌گردد که به عنوان جانشین درروی زمین باقی می‌ماند. شایسته است که این نماینده واقعی انسان، به خصوصیات ویژه‌ای آراسته گردد، و نمی‌توان به این هدف نائل گردد؛ مگر اینکه فرزند را به آداب نیکو تربیت نمود.

پیامبر (ص) می‌فرمایند: «اکرِمُوا أولادَکُم و أحسِنوا آدابَهُم یُغفَرلَکُم»[8] فرزند خود را گرامی بدارید و آنان را خوب تربیت کنید تا آمرزیده شوید. برای رسیدن به این هدف، خود والدین باید اهل تحقیق و مطالعه باشند تا بر اساس تحقیق و بررسی‌های که به دست آورده‌اند، آنچه را که می‌خواهند به فرزندشان بیاموزند، درستی آن را باور داشته باشند.

القائات و یادگیری مذهبی، از شایع‌ترین القائات محیط پرورشی کودک می‌باشد. به لحاظ اینکه، کودکی که در یک خانواده مسلمان به دنیا آمده باشد، بر اثر تربیت والدین آن خانواده، مسلمان تربیت می‌شود و کودکی که در یک خانواده مسیحی به دنیا آمده باشد، بر اثر تربیت آن خانواده، مسیحی خواهد گردید و همین‌طور یهودی و... می‌توان چنین نتیجه گرفت که پذیرش دین کودک از طرف والدین نمی‌تواند یک دین واقعی باشد؛ زیرا والدین، آن را بر اساس تعصبی که دارند به فرزندان خود القاء نموده‌اند. این موضوع بسیار دقیق علمی را حضرت پیامبر (ص) چه زیبا می‌فرمایند: «کُلُّ مُولودِ یولَدُ عَلی الفِطرۀِ حتّی یَکونَ اَبَواهُ یُهَوِّدانِهِ وَ یُنَصِّرانِهِ»[9] هر کودکی با فطرت توحید متولد می‌شود، لیکن این والدین او هستند که کودک را یهودی یا مسیحی تربیت می‌کنند.

مولا امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند: «و اِنَّما قَلبَ الحَدَث کَالأرضِ الخالیه‌، ما اُلقیَ فیها مِن شَیءِ قَبِلَتهُ»[10] قلب نوجوان نورس مانند زمین خالی است. هر تخمی که در آن افشانده شود به‌خوبی می‌پذیرد.

حضرت امام صادق (ع) می‌فرماید: بهترین میراث پدران برای فرزندان، ادب است نه مال و ثروت! زیرا ثروت از میان می‌رود و ادب پایدار می‌ماند. کودکی که در خانواده با ایمان و روشن‌ضمیر تربیت‌شده باشد، دارای ارزش والایی است؛ زیرا زندگی انسان بر پایه تربیت صحیح استوار است و اگر کودکی نیکو تربیت شود؛ بدون تردید می‌تواند فردی صالح و شایسته برای جامعه واقع گردد. تربیت خوب فرزند، بدون تردید دارای اجر اخروی نیز برای والدین می‌باشد؛ زیرا اثر فرزند صالح پس از مرگ والدین؛ همواره به آن‌ها می‌رسد و خداوند متعال آن‌ها به خاطر تربیت فرزند صالح؛ موردتکریم قرار می‌دهد. پیامبر بزرگوار(ص) می‌فرمایند: هر کس دختر داشته باشد و او را خوب تربیت کند و به‌خوبی او را دانش بیاموزد و از نعمت‌هایی که خداوند به او عطا فرموده، به‌وفور بهره‌مندش سازد، آن دختر مانع و سپر پدر در برابر آتش دوزخ خواهد بود. مناسب‌ترین و معروف‌ترین طبقه‌بندی مراحل تربیتی کودک، توسط حضرت امام صادق(ع) ارائه گردیده است.آن بزرگوار به‌طور تلویحی در این روایت، تمام مسائل رشد جسمی، روانی، عاطفی و شخصیتی را موردتوجه قراردادند. امام صادق(ع) می‌فرمایند: کودک خود را رها کن تا هفت سال بازی کند، سپس او را به مدت هفت سال تربیت کن، و به مدت هفت سال دیگر مشاور و ملازم خود قرار بده؛ اگر در این امر موفق گشتی چه‌بهتر، و در غیر این صورت هیچ خیر و ثمری در او نخواهد بود. در این روایت، امام صادق(ع) مراحل تربیتی کودک را تا رسیدن به مرحله جوانی به سه مرحله هفت‌ساله طبقه‌بندی می‌کنند. هرکدام از این مراحل دارای ویژگی خاصی می‌باشد که بر اساس رهنمودهایی از سوی آن بزرگوار توصیه گردیده است. با آگاهی از این رهنمودهای ارزشمند، می‌توان انتظار داشت که والدین و مربیان بتوانند آن‌چنان‌که شایسته است، فرزندانی تربیت کنند که فردی لایق برای خود و جامعه و خانواده خود باشند.

خطبه دوم

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا العبد المؤید و الرسول المسدد المصطفی الأمجد ابی‌القاسم محمد (ص) و علی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و علی صدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنة و علی ائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر (عج)، حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک، ساسة العباد و ارکان البلاد و ابواب الایمان و امناء الرحمان و سلالة النبیین و صفوة المرسلین و عترة خیرة رب العالمین صلواتک علیها اجمعین .

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم اللّه الرحمن الرحیم«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»[11] عِبادَالله اُوصیَکُم وَ نَفسیِ بِتَقوَی اللّه وَ مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه وَ تَجَهَّزوا رَحِمَکم اللّه، فَقَد نُودِیَ فیکُم بِالرَّحیل وَ تَزَوَّدوا فَإِنَّ خَیرَ الزّاد التقوی.

هفته بسیج و اهمیت آن

بسیج کلمه‌ای آشنا برای تک‌تک افراد این ملت است. آشنایی با بسیج، چون آشنایی انسان با کتاب، و انس با بسیج چون انس با دوستان و هم‌سالان است. عنوان بسیجی، از زیباترین، جامع‌ترین، پرارزش‌ترین و جذاب‌ترین اسم‌هاست. این نام مبارک، دربردارنده همه خوبی‌ها و زیبایی‌هاست. بر اثبات این مدعا همین بس که امام بسیجیان، خمینی بزرگ فرمود که رهبرش بسیجی سیزده‌ساله، افتخارش بسیجی بودن و دعای او محشور شدن با بسیجیان است. به‌راستی، بسیج شجره طیبه‌ای است که با خون مقدس هزاران بسیجی گمنام آبیاری و تنومند گشت و اینک به‌پاس قدردانی از این همه شکوه، زیبایی، اخلاص، صفا و مجاهدت بر همه بسیجیان عزیز درود می‌فرستیم و به همه‌شان خدا قوّت می‌گوییم.

تاریخچه بسیج

بسیج قدمتی به‌اندازه تاریخ بشری دارد. همواره انسان‌های بسیجی باروحیه والایی که دارند، در همه تاریخ حضورداشته و به وظیفه خود عمل کرده‌اند. البته آن‌ها تشکل رسمی نداشته‌اند، ولی همواره به‌طور غیررسمی در راه خدا گام برداشته و زیباترین بخش‌های تاریخ را آفریده‌اند. به تحقیق زیباترین قطعه‌های تاریخ، تاریخ پرشور و حماسه بسیجیان است. ندای دل‌نشین بسیجی، بر سراسر تاریخ طنین‌انداز شده و عطر مجاهدت، خداجویی و ارزش‌گرایی افشانده است.

بسیجیان نمونه، تنها درگذشته تاریخ و تحت عنوان یاران امامان معصوم علیها الاسلام نبوده‌اند؛ بلکه امروزه ما در انقلاب و جنگ تحمیلی، نام بسیجیان نمونه‌ای چون شهید بهشتی، شهید چمران، شهید آوینی و... را در تاریخ ثبت کردیم و هم‌اکنون نیز میلیون‌ها بسیجی در ایران ادامه‌دهنده راه گذشتگان سرافراز خود و آماده جان‌فشانی در راه پیروزی نهضت جهانی امام بسیجیان، بقیة‌الله اللّه الاعظم (ع) هستند.

مفهوم بسیج

بسیج یعنی آمادگی نیروهای مردمی داوطلب که با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات ملی، حرکت جمعی خود را به‌طور سازمان‌یافته برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی به وجود می‌آورند. بسیج در دهه‌های اخیر بیشتر به مفهوم مردم به‌کاربرده شده و به حرکت خودجوش و داوطلبانه مردمی گفته‌شده است. به‌طورکلی بسیج به حرکتی اطلاق می‌شود که در آن هدف و مقصد معیّنی موردنظر باشد؛ افراد در راستای این اهداف سازمان‌دهی شوند؛ در راه منفعت عام و ملی قدم بردارند و از گروه‌گرایی بپرهیزند؛ و متناسب با شرایط و نیازها سازمان‌دهی شوند.

فرمان بسیج مستضعفین

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ملت شجاع و از بند رسته ایران، با اتکا به خداوند متعال و با بهره‌گیری از استعدادهای بالقوه خود، با رهبری معمار انقلاب، سازندگی کشور را آغاز کرد. در این راستا یکی از خطراتی که انقلاب پویای اسلامی را تهدید می‌کرد، حمله نظامی بود. امام خمینی رحمه‌الله در پنجم آذرماه 1358، فرمان تشکیل بسیج را صادر کرد و به همه مردم فرمود:باید همه قوایمان را جمع کنیم که کشور را نجات دهیم. باید اگر مسائلی که برایمان پیش می‌آید هرچند هم سخت باشد، تحمل کنیم... قوای خودتان را مجهز بکنید و تعلیمات نظامی پیدا کنید و به دوستانتان هم تعلیم دهید... همه‌جا باید این‌طور بشود که یک مملکتی که بیست میلیون جوان دارد، بعد از چند سال بیست میلیون تفنگدار و ارتش داشته باشد.

دلیل تشکیل بسیج

فلسفه تشکیل بسیج، تقویت، تحکیم و تحقق ارزش‌های اسلام است. بسیج تشکلی مردمی، کم‌هزینه، بی توقع و آماده‌به‌خدمت است که همواره در مسیر دفاع از انقلاب می‌باشد. بسیجیان، از بهترین فرزندان اسلام هستند که هرکدام به ‌پاسداری از مرزهای عقیدتی، اخلاقی و جغرافیایی ایران و اسلام مشغول‌اند. فلسفه تشکیل بسیج، همان فلسفه بعثت پیامبران، یعنی اجرای فرمان‌ها و احکام الهی است. ثمره تحصیل در بسیج، این مدرسه جهاد اکبر و اصغر، رسیدن به افق کمال و بندگی است. درس‌ها و اهداف ارزشمند این مدرسه، برای آن جایگاه ممتازی را پدید آورده و دانش‌آموختگان آن را به گل‌های سرسبد جامعه مبدل ساخته است. در صدر بسیجیان عالم، پیامبران و امامان معصوم علیها الاسلام هستند که نام سبز بسیج را درخشان‌تر و زیباتر کرده‌اند.

فرهنگ بسیجی

بسیج، نهادی ارزشی است که می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد زندگی سبز و سالم ایفا کند. فرهنگ بسیجی، از فرهنگ ناب اسلام محمدی صلی‌الله علیه و اله مایه گرفته، و حامل ارزش‌های قرآنی، اخلاقی و انسانی است. مقام معظم رهبری در جمع پاسداران لشکر 14 امام حسین علیه‌السلام فرمودند: بسیج و سپاه در نظر عموم مردم جزء مظاهر اسلام و دین است. رفتارتان را با مردم طوری قرار دهید که مردم نسبت به دین و انقلاب احساس علاقه بیشتری پیدا کنند. رسالت بسیج، ساختن جامعه و ایجاد هویت اسلامی و انقلابی است. بسیج باید درصدد ایجاد فرهنگ سبز بسیجی در جامعه باشد.

مهم‌ترین مسئله زندگی هر انسان، فرهنگ حاکم بر زندگی اوست که آن را انتخاب کرده است. ازاین‌رو، فرهنگ مهم‌ترین مسئله حیات یک بسیجی است. چنین فرهنگ آگاهانه‌ای است که به بسیجی شورونشاط و امید می‌بخشد و او را در میدان‌های زندگی پیروز می‌کند. فرهنگ بسیجی، فرهنگ آل محمد (ص) و فرهنگ سرخ لاله‌های خونین تاریخ است. فرهنگ بسیج و بسیجی، عشق به خدا و فرهنگ غنی اسلام است که آکنده از تقوا، دین‌داری، دین‌باوری و دانایی است. فرهنگ بسیجی، فرهنگ مبارزه بافرهنگ منحط غرب است و فرهنگ لعن و نفرین بر آمریکا و اسرائیل است.

بسیج، پاسدار ارزش‌ها

ارزش همان عملی است که با زیبایی و قداست آراسته‌شده باشد. حفظ ارزش‌ها از آن نظر اهمیت دارد که بیانگر حیات و سلامت فرد و جامعه است. در فضای پرطراوت ارزش‌هاست که غنچه‌های استعداد افراد می‌شکفد و رشد و بالندگی خود را در بستر زندگی آغاز می‌کند. ارزش‌ها، آهنگ موزون و تصویر زیبای زندگی هستند که بسیجی بدون حاکمیت آن احساس مرگ و نیستی می‌کند. فرهنگ بسیجی، فرهنگ پاسداری از ارزش‌هاست.

وظیفه بسیج

بسیج، وظیفه جذب، آموزش و سازمان‌دهی نیروهای مردمی را بر عهده دارد. واحد بسیج مستضعفین با ایجاد پایگاه‌ها و گروه‌های مقاومت در شهرها، روستاها، دانشگاه‌ها، حوزه‌ها، مدارس، کارخانه‌ها و...، پس از جذب، آموزش و سازمان‌دهی افراد بسیجی، آنان را در مواردی نظیر طرح جهاد علمی و بسیج علمی، همکاری با وزارت بازرگانی در خصوص انجام بازرسی و کنترل قیمت‌ها، طرح بسیج ملی واکسیناسیون فلج اطفال، همکاری با وزارت کشور به هنگام انتخابات و حفاظت از صندوق‌های رأی و... به کار می‌گیرد.

بسیج و جوانان

بزرگ‌ترین سرمایه نیروهای انسانی، جوانان‌اند که اساس تحرک و پیشرفت اجتماع را تشکیل می‌دهند. بدیهی است که اگر جامعه‌ای بدون پویایی و حرکت باشد، پیشرفتی نخواهد داشت. جوانان بسیجی باید چون اهرمی نیرومند، زمینه حرکت و شتاب به سوی فرهنگ و تمدن، اختراع و ابتکار را فراهم آورند. بی‌دلیل نیست که بخش اعظم سرمایه‌گذاری‌های حکومت‌های سلطه‌گر درزمینهٔ کنترل و خط دادن به جوانان اجتماع خود و جوامع تحت سلطه انجام می‌شود. البته جوان بسیجی باید تفکر و پویایی همراه باتقوا را سرلوحه خویش قرار دهد تا همواره برای زورداران شرق و غرب خطری بزرگ و جدی شمرده شود. رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند: عناصر بسیجی باید درست توجه کنند که دشمن آن‌ها را هم به عنوان شخص و هم به عنوان بسیجی هدف گرفته است. لذا باید با بالا بردن بصیرت و ایمان، مانع نفوذ دشمن به مملکت و فرهنگ اسلام شوند.

دعا

خدایا قلب‌های ما را به نور معرفت و ایمان خودت منور بفرما. گام‌های ما را در راه خودت استوار بدار. خدمت‌گزاران به اسلام را به‌ویژه مقام معظم رهبری را در پناه خودت محافظت بفرما. لشکر اسلام را در سراسر دنیا پیروز بفرما. شر دشمنان اسلام را به خودشان بازبگردان. خدایا این ملت را از همه خطرها نجات بده. باران رحمت و برکت خودت را بر ما فرو بفرست. خدایا مریض‌ها را و جانبازان عزیز را و همه مریض‌ها را مخصوصاً حضرت آیت‌الله‌العظمی اراکی شفا عنایت بفرما. خدایا گذشتگان و اموات، شهدای ما را در جوار رحمت واسعه خودت قرار بده. سلام‌های خالصانه ما را به حضور زهرای اطهر (س) و حضرت بقیة‌الله الله الاعظم ابلاغ بفرما. بر فرج آن حضرت تعجیل بفرما.

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الأعزّ الأجلّ الاکرم یا الله ... یا ارحم الرحمین. اللهم ارزقنی توفیق الطاعة و بعدالمعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة؛ اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر واهله.

 


[1]. سوره اعراف، آیه 43.

[2]. حشر، آیه 18.

[3]. حجرت، آیه 4.

[4]. الحدیث، محمدتقی فلسفی ج۱، ص۴۹.

[6]. شرح بر غررالحکم، آقا جمال‌الدین خوانساری ج۱، ص۷۶.

[7]. فرقان،‌آیه 75 و 76.

[8]. میزان الحکمه، ج ۱، ص ۱۰۳.

[9]. الحدیث، ج ۲، ص ۳۷۷.

[10]. تحف العقول، ص ۶۷.

[11]. آل‌عمران، آیه 102.